çatı oluğu

 

Çatı Oluk Nedir?

 Çatı olukları çatı kenarlarına uygulanır ve su tahliyesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yaşadığınız yerin iklim şartlarına göre çatı olukları oluşabilecek sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır. çatı oluklarının hedefi yağmur sularını taşımaktır. Böylece biriken yağmur suyunun binalara ve çatılara zarar vermesini engeller.

 

 

Neden Çatı Oluk?

Ülkemizde özellikle karadeniz bölgesinde ve diğer bölgelerde hava şartları beklenmedik anda gerçekleşmektedir. Gelen yağmurun şiddetine bağlı olarak evlerin içine su sızıntıları girmektedir. Bunun sonucunda rutubet gibi istemediğimiz sıkıntılar meydana gelir. Bunu önlemenin ilk yolu çatı yapısının sağlamlığı ve çatı oluklarıdır. Çatı oluklarının temel amacı suyu dışarıya tahliye etmektir. Böylece evlerimizin su çekmesini ve çatımızın betonunun çürümesini engellemek amacıyla çatı oluk kullanmamız gerekmektedir.

Eksiz Oluklar Evi Hangi Durumlardan Korur?

1500’lerden beri kullanılmakta olan standard Lorem Ipsum metinleri ilgilenenler için yeniden üretilmiştir. Çiçero tarafından yazılan 1.10.32 ve 1.10.33 bölümleri de 1914 H. Rackham çevirisinden alınan İngilizce sürümleri eşliğinde özgün biçiminden yeniden üretilmiştir.

Neden Çatı Oluk

Neden Kullanırız?

Binaların temel yapı malzemelerinden biri olan çatılar, gerek görünümüne gerekse iklimsel faktörlerden koruma amacıyla yapılmıştır. Yaşanabilecek her türlü hava olayına karşın konforlu olması amacıyla genellikle eğimli bir şekilde tasarlanır. Fakat günümüzde hala düz çatılar görmekteyiz. Eğimli veya düz çatı arasındaki en basit fark; rüzgar, kar, yağmur gibi atmosforik durumların binaları etkileme durumudur. Bunun için üretilen çatı olukları çatınızdaki betonların zamanla biriken ve tahliye edemediğiniz su için üretilmiştir.

Oluk sistemi,binaların ayrılmaz bir parçasıdır.Bahçeli müstakil evlerde,binalarda, endüstriyel çatı ve yapılarda, kurum ve kuruluşlarda hava şartlarına en maruz kalan yerler çatıdır. Çatılardaki suyu en kolay ve hızlı şekilde tahliye etmenin yolu çatı oluk sistemlerini kurmaktır. Çatı oluk sistemleri pratik ve yüz güldüren sonuçlar elde etmektedir. Binanızın ömrü ve bina içerisinde barınan kişilerin konforu için önemlidir.

Nerelerde Kulanılır?

Neden Tercih Edilir?

Çatı oluklarının en büyük avantajlarından biri ek yerlerinin olmamasıdır. Böylece yağmur suyun birikmesine ve sızıntıları minimale düşürmeyi sağlar. Ek yerlerinde kullanılan izolasyon amacıyla üretilen lehimle malzemesinde esneme durumu olmadığından, sıcak veya soğukta esneme durumu olmamaktadır.Sonuç olarak ek yerleri ilk gün ki formunda kalmaktadır.