EKSİZ OLUK

 

Eksiz Oluk Nedir?

           Soğuk hava şartlarının gelmesiyle beraber kar ve yağmur suları çatılarda yer alır.Tüm yağış birikimlerini oluklar taşır. Fakat zamanla oluklar değişime uğradı ve yeni nesil eksiz oluklar piyasadaki yerini aldı. Ülkemizde yıllardır Oluk çalışmalarında çinko tercih ediliyordu. Soğuk hava şartlarında oluşan fırtına sonucu oluklara biriken çalı çırpıdan, yaz ve kış hava şartlarının verdiği ısı dengesizliğinden oluklar zamanla hasara uğruyor hatta yırtılmalara neden oldu.Yeni nesil eksiz oluk tek parça yapısı sayesinde, biriken suları engelleyerek oluklarda genellikle rastlanan tıkanıklarını önlemeye yardımcı olmuştur.

Neden Eksiz Oluk?

Eksiz olukların bölümleri yoktur sadece aşağı boru ve köşelerde ek yerleri vardır. Böylece sızıntı olasılığını büyük ölçüde engeller. Eksiz olukların dipleri boyunca dikişler bulunur. Bu durum zor iklim şartları sonucu oluşan su birikintilerine ve birikintiler sonucu oluşan tıkanmaların oluşmasını engeller. Eksiz oluk sisteminin sağlam ve bütünlüğü çatılarınızdan suyu uzaklaştıracaktır.Eksiz oluklar, tek bir metal parçasından tasarlandıkları için tek tip bir görünüme sahiplerdir.

Eksiz Olukların Bakımı Nasıl Yapılır

Eksiz oluklar, detaylarındaki titiz çalışmaları, benzersiz renk ve modeldeki tasarımları, yapısının teknik üstünlüklerinden dolayı değer kazanmaya devam etmektedir.

Çatı Oluklarının Amacı Nedir

Neden Kullanırız?

Hiçbirimiz zor iklim şartlarında çatılarımızın ve kırılan duvarlarımızın zarar görmesini istemeyiz. Eksiz oluklar dayanıklı yapısıyla bu tür sorunların önüne geçmektedir. Uv ışınlarına, dışarıdan gelen kimyasal ve fiziksel tehlikelere karşı ideal bir çözüm sunmaktadır. Yağmur suyunu dışarıya tek parça yapı sistemiyle tahliye eden eksiz oluklar, kolay monte edilmesi sebebiyle de tercih edilmektedir. Darbe, genleşme, kırılma gibi pek çok olumsuz durumla karşı karşıya kalmanızı engeller. Çeşitli renk seçenekleri ve konsepte uygun tasarımıyla estetik bir görünüme sahiptir.

Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlayan eksiz oluklar son 20 yıldır mühendisler ve mimarlar tarafından geliştirilip ülkemizde çok talep görmesiyle işletmelerde ve evlerde kullanılmaya başlamıştır. Kullanım kalitesi ve avantajları değer görmeye başlamış, popülerliği artmıştır. Toplamda 4 ebat büyüklüğü sahip olan eksiz olukların en büyük modelleri üretim yerleri ve fabrikalarda tercih edilir. En küçük ebata sahip eksiz oluklar villa ve büyük bahçeli evler gibi şahsi kullanım yerlerinde tercih edilmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Neden Tercih Edilir?

Normal oluklara göre kalınlığı ve dayanıklılığı oluşu en çok tercih edilme sebeplerindendir. Eksiz oluklar kullanılmadan önce parça parça olan ve birleştirilen oluklar kullanmaktaydı. Çinkodan üretilen bu oluklar zamanla fiziksel hasara uğradıkları için kırılmalar ve yırtılmalara rastlanılıyordu. Eksiz olukların tek bir metal yapı şeklinde üretilmesi ve kalın bükümlere sahip olması deforme ve ardından gelen birçok sıkıntıyı ortadan kaldırmıştır. Çeşitli renk seçenekleri ve tasarımıyla tek düze renkler seçmek zorunluluğu olmadığından ilgi düzeyi artmıştır.