Büyükçekmece Çatı Oluğu

Büyükçekmece Çatı Oluğu

Genel olarak özelliklerine göre uygulamayı sağlayan oluk sisteminin modeline göre kullanılmaktadır. Büyük çekmece çatı oluğu çatı kenarına monte edilen ve drenaj sağlayan parçalar için geçerlidir. Yaşadığımız bölgedeki hava ve iklim koşullarına, yani yağış koşullarına bağlı olarak çeşitli oluk sistemleri bulunabilmekte ve kullanılabilmektedir. Büyükçekmece çatı oluğu  genellikle çatı problemlerinin çözümünde en önemli noktalardan biridir. Binanın saçaklarına bir oluk gelir, çatının görünümüne uygun olarak kurulur ve montajı yapılır. Yağmur suyunun tahliyesi amacıyla yapılan oluklar kaliteli olduğu kadar kaliteli ve profesyonelce kurulmuş olmalıdır. Çinko oluk, ek olmayan oluk, bakır oluk, asma oluk gibi birçok çatı uygulama yöntemi vardır. Çatı oluk çeşitlerini ve gerekli hizmet bilgilerini sitemizden online olarak alabilirsiniz 

Asma Oluk Ve Gizli Oluk Nedir?

Asma oluk sistemleri; Bir tür oluk sistemidir. Çatı saçaklarına kelepçe takılarak kullanılan malzemelerin özelliklerine göre PVC, bakır, çinko gibi çeşitli teknikler kullanılarak çatının ana çerçeveye sabitlenmesi sağlanabilir.

Gizli oluk; Gizli oluk sisteminin çatı saçaklarında korkuluk duvarının arkasına kurulan bir oluk olduğu söylenebilir. Büyükçekmece çatı oluğu gizli oluklar bakır ve çinko gibi malzemelerden yapılmakta olup,  işlem yatak içinde ve içine bitümlü membran malzemesi uygulanarak gerçekleştirilir. Son birkaç yıla baktığımızda, en sorunsuz oluk sistemlerinin kullanıldığını görebiliriz. Kusursuz ve su geçirmez bir tasarım için gerekli önlemlerin alınabilmesi için öncelikle gerekli olukların önlem alınması gerekir. Çatınız yeterince su geçirmez değilse, bir anlamı yoktur. Çatı tüm parçalarıyla bir bütündür ve ideal bir sızdırmazlık için doğru malzeme ve uygulamalarla her yönden sudan korunması gerekir.

Ek Olmayan (eksiz oluk) Oluk Nedir?

Eksik oluk ek parçalardan oluşmaz, şantiyede tek parça olarak çizilir ve montajın tek parça ile yapılması gerekir. Büyükçekmece çatı oluğu ile derzlerde herhangi bir sızıntı veya çatlak oluşmaz. Sadece dayanıklı olmakla kalmaz, bakım gerektirmez ve birçok kişi tarafından tercih edilir. PVC oluklara hazır plastik olukların yerleştirilmesi için gerekli bağlantı elemanları ile sabitlenir. Yalıtım sistemleri için olukların çok iyi malzemelerden yapılmış çatı izolasyonu ile kaplanması gerekebilir.

Eksiz Oluk Özellikleri Nelerdir?

Dikişsiz oluklar diğer birçok oluğa göre daha güçlü ve dayanıklıdır. Ayrıca uygulama ve malzemelerin satış fiyatı diğer oluklara göre daha ucuzdur. Uygulamasında kaynak işlemi gerektirmez. Büyükçekmece çatı oluğu bağlantının perçinler ve silikon ile birleştirilmesi kolaydır ve doğru şekilde takılırsa sızıntı yapmaz. Dikişsiz olukların klasik kenetlerle veya görünmez kenetlerle sabitlenmesiyle estetik bir görünüm sağlanabilir. Kesintisiz oluğun özellikleri şunlardır:

Dikişsiz oluğun hem iç hem de dış tarafında yanık boya vardır. Paslanmayı önler. Dikişsiz oluk entegre bir tip olduğu için oluktan su sızmaz. Hızlı bir şekilde üretilir ve monte edilir.  Zengin renk seçenekleri ile binanıza ayrıcalık kattı. Yerinde üretim mümkündür. Estetik bir görünüme sahiptir. Dikişsiz oluk, köşeden köşeye bir elbisedir. Dekoratif bir bükülme var. Darbe ve genişlemeye karşı güçlü

Oluklar Nasıl Yapılır?

İlk olarak, araç binanın önüne gelir ve içine bir oluk monte edilmiş bir oluk oluşturur. İşinde uzman kişiler çatıda net ölçümler yapar. Daha sonra yapılan ölçülere göre oluk kesilir. Büyükçekmece çatı oluğu kesilen oluklar çatıya iple bağlanır. Bir oluk kelepçesi ile birlikte gelir. Kelepçeleri 50 cm veya 55 cm ayrı tutun. Ön tarafa monte edilen oluğun eğimini ayarlayın ve kelepçeyi sürmeye başlayın. Her kelepçenin iki çivi deliği vardır. Köşe derzleri hazır şablonlar kullanılarak kesilir ve yapıştırılır. Köşe birleşim yerlerine metal silikon uygulanmıştır.

Yağmur suyu iniş borusunun drenaj soketi, makas, bıçak veya tornavida ile değil, matkaba takılı bir zımba ile oluğa açılır. Flushing elde bitmez ve presten  çift taraflı olarak hazır hale gelir. Oluklara ek olarak 20 cm altı oluk renk plakası eklenmiştir. Bu, oluklardan gelen kar ve buzun kışın çatıdan sıçramasını önlemek içindir. Son adım, tuğlaları kapatma işlemidir.

Olukların çatıya faydaları çoktur, çatıya gereken önemi göstermediğimiz de daha çok zararlara maruz kalmış oluruz. Bu nedenle bize sağlamış olduğu başlıca özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Çatının çürümeye karşı korunmasına yardımcı olur
  • Yağmurdan toplanan fazla suyun bina ve çatılara zarar vermesini engeller
  • Aynı zamanda kötü hava koşulları nedeniyle binadaki fazla suyu tahliye etmeye de büyük ölçüde yardımcı olur

Çatı Olukların Avantajları

Çatı Oluk Fiyatları

Bir oluğun fiyatı, kullanılan malzemenin kalitesine ve oluğun tipine bağlıdır. Olukların malzeme ve çeşitlerinin yanı sıra kullanılan ek malzemeler de fiyat dalgalanmalarını etkiler. Her bir oluğun fiyatı, çatı için kullanılan malzemenin fazlalığına veya eksikliğine bağlıdır. Doğru Guttermaster’ı seçmek size bütçenize uygun bir fiyat verecektir. Çatınızı ve evinizi korumak için en kaliteli ve doğru olukları seçtiğinizde harcadığınız para boşa gitmeyecektir. Oluk sistemleri asma oluk sistemleri, gizli oluk sistemleri ve dikişsiz oluk sistemleri olarak ikiye ayrılır. Bu seçenekler fiyat değişikliklerini etkiler. Sitemizden online hizmet alabilirsiniz.