Esenyurt Çatı Oluğu

Esenyurt Çatı Oluğu

Oluk sistemleri, tipik olarak çatı özelliklerine ve desenlerine uygulanan ve drenaj sağlayan çatı kenarı bileşenleridir. Bölgenin yağış durumuna göre farklı oluk sistemleri kullanılabilir. Oluk sistemleri iki tiptir:

Esenyurt Çatı Oluğu, Asma Oluk

Bu oluklar PVC, bakır, çinko, galvaniz gibi farklı malzemelerden yapılmış, çatı kenarlarında saçaklara kelepçe veya kancalarla tutturulur. Oluklar, farklı teknikler kullanılarak ve kullanılan malzemeye bağlı olarak ana çatı yapısına bağlanır.

Esenyurt Çatı Oluğu, Gizli Oluk

Çatı saçaklarına eklenen korkuluk arkasına yerleştirilen oluktur. Çatı oluğu bakır ve çinko malzemeden yapılmış olup, dere yatağında bir tür membran malzeme kullanılarak su yalıtımı yapılmıştır. Eksiz oluk sistemi son yıllarda en yaygın olarak kullanılan sistemdir. Bu malzemede oluklar ihtiyacınız olan ölçüye göre hazırlanır ve verandanıza monte edilir. Eksiz oluk sistemlerinin avantajı, tek parça oldukları için su yalıtımına göre daha iyi sonuç almanızdır. Ancak ister asma, ister açık ister eksiz oluklar olsun, tüm çatı drenaj bileşenlerinin düzenli bakımı gereklidir.

Saçak olukları olmayan bir çatınız varsa ve yağmur ve kar suları beton zemine ve giderlere akıyorsa, çatının kenarlarındaki beton yapının bir süre sonra aşındırıcı etki nedeniyle aşınacağını unutmayın. Su ve tehlike yaratıyor. Beton oldukça dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen, sürekli suya maruz kalması kaçınılmaz olarak eğilmeye neden olacaktır. Bu nedenle, oluklu demir çatınızda hâlihazırda bir oluk sistemi yoksa en kısa sürede en uygun malzeme kullanılarak bir Esenyurt çatı oluğu sistemi kurmalısınız.

Çatı Oluk Sisteminin Önemi

İhtiyacınız olan oluk uygulaması için çatınızın kusursuz olması ve gerekli su yalıtım önlemlerinin alınmış olması gerekmektedir. Çünkü çatınızı yalıtmak yeterli değilse, bir oluk sistemi kurmak pratikte bir anlam ifade etmeyecektir. Ancak bir Esenyurt çatı oluğu sisteminiz yoksa çatınızı yalıtmanın size bir faydası olmaz. Çatı tüm parçalarıyla bir bütündür. İdeal sızdırmazlık için her alan uygun malzeme ve uygulamalarla suya karşı korunmalıdır.

Eksiz oluklar adından da anlaşılacağı gibi ek parçalardan oluşmaz, yerinde tek parça olarak tasarlanır ve tek parça olarak monte edilir. Bu nedenle contaların sızması veya çatlaması mümkün değildir. Dayanıklı ve bakım gerektirmeyen bir üründür.

Dekoratif Görünümlü Oluklar

Esenyurt çatı oluğu dekoratif görünümü ile binalarınızın estetik güzelliğini arttırır ve bütünlüğünü tamamlar. Renk kataloğunun tüm renklerini çeşitli renklerde kapsayan derzsiz oluklar, binalarınızın cephelerine yeni bir görünüm kazandıracaktır

En büyük avantajı ek yeri olmaması ve sızıntıyı minimuma indirebilmesidir. Dairesel oluğun birleşim yerlerinde yalıtım için kullanılan lehimin esnekliğinin olmaması nedeniyle yaz ve kış sıcaklıkları farklı olduğunda çatlaklar oluşur. Eksiz oluklarda kullanılan poliüretan dolgu macunları ile bu sorun çözülmüştür. Bu malzeme 1/10 oranında gerilebilir ve UV ışınlarından ve sıcaklık değişikliklerinden etkilenmez. Sonuç olarak malzeme ek yerleri ilk günkü şeklini korur ve sızıntılara neden olmaz.

Çatı Olukları Nasıl Yapılır?

İlk olarak araç, içine oluk makineleri takılarak oluğun yapılacağı binanın önüne gelir. İşlerinde profesyoneller çatıda net ölçümler yapar. Daha sonra alınan ölçülere göre oluklar kesilir. Kesilen oluklar halatlarla çatıya taşınır. Yivli pense takılıdır. Kelepçeler 50 cm veya 55 cm aralıklarla yerleştirilmelidir.

Cephe üzerine kurulan Esenyurt çatı oluğu eğimi ayarlanarak kenetlere basılmaya başlanır. Her kelepçenin iki çivi deliği vardır. Köşe derzleri önceden hazırlanmış bir şablon kullanılarak kesilir ve yapıştırılır. Köşe birleşim yerlerine metalik silikon uygulanmıştır. Su taşıyan musluklar, makas, bıçak veya tornavida ile değil, matkaba takılan bir bız ile oluklar açılır. Boğaz plakası el yapımı değildir, presten kullanıma hazır çift taraflı boyalıdır. Oluğa ek olarak 20 cm tuğla altı oluk boynu eklenir. Bu, oluklarda biriken kar ve buzun kışın çatıya geri sıçramasını önlemek içindir. Son adım, tuğla örme süreci başlar.

Çatı oluklarının avantajları sayısızdır. En önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Çatının çürümesini önlemeye yardımcı olur,
  • Aşırı yağmur ve su birikiminin binalara ve çatılara zarar vermesini önler,
  • Ayrıca kötü hava nedeniyle binalardan fazla suyu tahliye etmeye de çok yardımcı olur. Oluk fiyatı

Çatı Olukların Avantajları

Çatı Oluk Fiyatı

Kullanılan malzemenin kalitesine veya oluğun cinsine göre değişiklik göstermektedir. Oluğun malzemesi veya cinsinin yanı sıra onunla birlikte kullanılan ek malzemeler de fiyat hareketini etkiler. Her bir oluk tipinin fiyatı çatıda kullanılan malzemenin fazlalığına veya azlığına göre değişmektedir. Doğru oluk üreticisini seçtiyseniz, size cebinize uygun bir fiyat verecektir. Oluklu demir çatınızı ve evinizi korumak için en kaliteli ve uygun oluğu seçerseniz paranız boşa gitmez. Çatı oluğu sistemi asma oluk sistemi, gizli oluk sistemi ve Esenyurt çatı oluğu sistemi olmak üzere ikiye ayrılır. Bu seçenekler fiyat değişimlerinde etkilidir. Çatı oluklarını sitemizden online olarak alabilirsiniz