Yağmur Oluğunda Kullanılan Malzemenin Önemi

Eksiz Olukların Bakımı Nasıl Yapılır

Yağmur Oluğunda Kullanılan Malzemenin Önemi

Yağmur olukları için kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Çünkü bu oluklar sokak ve caddelerde biriken suların toplanmasında önemli rol oynar. Eğer yağmur olukları olmasa toplanan sular binaların ve dükkânların içine kadar girebilir. Bu durumda oldukça sıkıntı yaratır. En çok da bodrumların duvarlarının ıslanmaması ve su baskını yaşanmaması için yağmur olukları önemlidir. 

Bununla birlikte atık suyu çatıdan evin dış giderlerine yönlendiren evi yüksek ve kuru tutan yan  duvarları pencereleri kapıları ve temelleri su hasarından korumada önemli bir rol oynar.  Yağmur olukları çok geniş bir yüzey alanına sahiptir. Çoğu oluk mevcut çatılara kurulur ancak çatı kaplama sırasında bunları eklemek kurulumu basitleştirir ve çatı kaplama sistemine tam entegrasyona izin verir. 

Yağmur Olukları Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Yağmur Oluğunda Kullanılan Malzemenin Önemi Yağmur olukları sokaklardan gelen yağmur suyunu toplamak suyu binaların dışına yönlendirmek için kullanılırlar. Özellikle bodrum duvarlarını sudan korumak ve taşkınları önlemek için kullanılan su yalıtım önlemlerinden biridir. Filtrelenmiş yağmur suyunu çatılardan ve sokaklardan oluklara yönlendirir. Böylece binada biriken  yağmur suyu güvenilir bir şekilde zemine tahliye edilmiş olur. 

Yağmur Oluklarının Boyutları Nedir?

Yağmur Oluğunda Kullanılan Malzemenin Önemi Yağmur olukları oluk ve iniş borusu boyutları genellikle yerel yağış ve çatı eğimi ile belirlenir ve uygulanır. Oluk ve iniş borusuna ek olarak oluk boyutları kancalar ve asma için yarım daire şeklinde bir askı kutusu bölümü olacaktır. Asma oluklar en yaygın basit ucuz ve sorunsuzdur olanlardır.  Kutu oluklar pahalı olduklarından ve kurulumu karmaşık olduğundan nadiren kullanılırlar. 

Eksiz Oluklar Diğer Olukların Çoğundan Daha Güçlü Ve Daha Dayanıklıdır.
Eksiz Oluklar Diğer Olukların Çoğundan Daha Güçlü Ve Daha Dayanıklıdır.

Ne Tür Yağmur Olukları Var?

Yağmur olukları çok farklı malzemelerden oluşur. Yağmur olukları şunlardır;

  • Plastik oluk
  • Mika oluk
  • Alüminyum oluk 
  • Metal galvaniz oluk
  • Çinko oluk
  • Titanyum çinko oluk
  • Bakır oluk

gibi birçok yağmur oluğu çeşidi vardır.  Bu oluklar bulundukları iklim koşullarına ve uygulanacakları yere bağlı olarak değişiklik gösterir.  Diğer merak edilen konu ise oluk fiyatlarıdır. Oluk fiyatları çeşidine göre farklılık göstermektedir. En ucuz olan galvaniz oluklardır. Orta kalitede bir oluk gerekiyor ise o zaman en iyisi çinko oluk çeşitleridir. Fakat en kaliteli ve sağlam olan kullanılacaksa o zaman bakır oluk çok dayanıklı ve sağlam bir oluk türüdür. Ayrıca en pahalı olan oluktur.

Eksiz Yağmur Olukları

Yağmur Oluğunda Kullanılan Malzemenin Önemi Yağmur Oluğunda Kullanılan Malzemenin Önemi Eksiz oluklar diğer olukların çoğundan daha güçlü ve daha dayanıklıdır. Ayrıca uygulama ve malzemelerin satış fiyatı diğer yağmur olduklarına göre daha ucuzdur. İnşaat sırasında herhangi bir kaynak işlemine gerek duyulmaz derzler perçin ve silikon ile kolayca birleştirilebilir ve doğru montaj yapıldığında su sızıntısı olmaz. 

Eksiz Olukların Özellikleri Nelerdir? 

Eksiz olukların birçok özelliği vardır. Bu özellikler şunlardır;

 • Paslanmayı önlemek için eksiz olukların iç ve dış kısımlarına fırınlanmış boya uygulanır. 
 • Eksiz oluk tek parça bir yapıya sahip olduğu için oluktan su sızıntısı olmaz. 
 • Hemen üretilir ve montajı yapılır. 
 • Bol renk seçeneğiyle binanıza ayrıcalık katar.  
 • Yerinde üretim sunar. 
 • Estetik bir görünüme sahiptir. 
 • Eksiz oluk köşeden köşeye tek parçadır. 
 • Darbeye ve uzamaya karşı dayanıklıdır. 

Bu özelliklerinden dolayı eksiz oluklar çok fazla tercih edilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir