Çatı Oluğu Ne İşe Yarar

Çatı Oluklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı Oluğu Ne İşe Yarar

Çatı oluk sistemleri çatılarda olan su birikintilerinin çatıdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Binaların yapısına herhangi bir zarar verilmemesi bu şekilde önlenir. Bu sayede binaların ömrü daha da uzar ve problemsiz bir şekilde yaşamaya devam edersiniz. 

Çatı olukları özellikle bodrum duvarlarının sudan korunması için önemlidir. Çatılardan gelen yağmur  suları su oluğu sayesinde taşınır. Bu sayede yağmur suları binadan yere akar  binadan uzaklaştırılır. Çatı olukluları özelliklerine ve modellerine göre uygulanır. Çatı olukları genelde çatılarda yaşanmış olan problemleri çözmenin en etkili ve en tercih edilen yollarından bir tanesidir.

Çatı Oluğu Nasıl Yapılır

İlk etapta araç içinde kurulu olan oluk makineleri ile oluğun uygulanacak olan binanın önüne getirilir. İş konusunda uzman olan elemanlar çatı üstünde net bir şekilde ölçü alırlar. Daha sonra oluklular alınan ölçülere uygun bir şekilde kesilir. Kesim işlemi biten oluklar urgan yardımı ile çatı üzerine taşınır. Daha sonrasında oluk kepçeleri takılır kelepçe aralarında 50 santim ya da 55 santim bulunur. 

Cepheye montajı yapılan çatı oluğunun meyilli olarak ayarlanır ve kelepçeleri çakılmaya başlanır. Her bir kelepçede iki tane çivi deliği yer alır. Köşe ilave yerleri daha önceden ayarlanmış şablon yardımı ile kesim işlemi yapılarak birbirine yapıştırılır. Köşe eklerine metal silikon çekilerek yapıştırılır.

Çatı Oluğunun Faydaları Nelerdir

Çatı oluğunun çatıya yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bunlardan en önemli özellikleri şu şekilde sıralanır

  • Çatının çürümesini önleme konusunda yardımcı olur
  • Yağmur ile gelen ve biriken fazla suların binalara ve çatılara zarar vermesini önler
  • Aynı zamanda çatı olukları binalarda kötü havalar yüzünden oluşan fazla suların boşaltılma işleminde çok büyük yardımı dokunur.

Çatı Oluk Fiyatları

Çatı oluk fiyatları kullanılmış olan malzemenin kalitesine göre ya da çatı oluğunun çeşidine göre değişiklik gösterir. Çatı oluğunun malzemesini ya da çeşidine ilave olarak beraberinde kullanılmış olan ek malzemeler de fiyatında değişiklik yaşanmasında etkilidir. 

Her çatı oluğu çatıda kullanılacak olan malzemenin fazla ya da azlığına bağlı olacak şekilde fiyat değişikliği gösterir. Eğer doğru çatı oluk ustası ile anlaşma yaptıysanız sizin bütçenize en uygun olan fiyatları sunacaktır. 

Evinizi korumak için en kaliteli ve doğru oluk çeşidini seçerseniz harcamış olduğunuz para boşa gitmemiş olacaktır. Çatı oluk sistemleri çeşitleri içinde asma oluk sistemi gizli oluk sistemi eksiz oluk sistemini olarak çeşitleri vardır. Bu seçeneklerde oluk fiyatlarında değişiklik  yaşanmasında etkilidir.

Çatı Oluğu Çeşitleri Arasında En Çok Hangisi Tercih Edilir

Çatı oluk çeşitleri arasında en çok tercih edilmiş olan ve en kullanışlı olan eksiz çatı oluklarıdır. Eksiz oluklar teknik özelliklerinin beraberinde dekoratifliği ile ön plana çıkmış olan oluk çeşitleridir. Renk seçeneği açısından zengin çeşidi sahip olan olukları istediğiniz metrajda üretimi yapılabilir. 

Eksiz yağmur oluğunu ister güçlü görünümlü klasik kelepçesi ile ister dışarıdan görünmeyen gizli kelepçe ile uygulanarak çeşitli estetik seçimlere sahip olabilirsiniz. Eksiz çatı oluklarında yağmur suyunu sızdırma olayı yaşanmaz. Diğer oluk çeşitlerine göre daha dayanıklıdır. Sık sık tamir ve bakım durumu olmaz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir