Çatı Oluğu Nedir? Nerede Kullanılır?

Neden Eksiz Oluk Kullanmalıyız

Çatı Oluğu Nedir? Nerede Kullanılır?

Çatı Oluğu Nedir? Nerede Kullanılır? Oluklar özelliklerine ve modellerine göre kullanılır, çatı kenarlarına takılır ve çatı drenajının parçaları haline getirilir. Oluklar, çatı sorunlarını çözmenin en etkili ve popüler yollarından biridir. Oluk sistemlerinin farklı türleri vardır ve yaşadığımız yerin hava ve iklim koşullarına göre kullanılmaktadır. Oluklar binanın eklentisine gelir ve çatının görünümüne göre montaj yapılır. 

Oluklar yağmur suyu taşımak için yapılır ve oluklar kaliteli olmalı ve kalifiye işçiler tarafından kurulmalıdır. Çatı oluğu yapılırken çatıyı kullanmanın birçok yolu vardır, örneğin çinko oluk, dikişsiz oluk, bakır oluk, asma oluk. Teknikte uzman kişiler en uygun olanı seçmeli ve uygulamalıdır.

Eksiz Oluklar Da İzolasyon Var Mıdır
Eksiz Oluklar Da İzolasyon Var Mıdır

Çatı Oluğu Fiyatları

Çatı Oluğu Nedir? Nerede Kullanılır? Çatı olukları evler, iş yerleri ve depolar gibi birçok farklı mekanda kullanılmaktadır Çatı oluğu fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine veya çatı oluğu tipine göre değişmektedir. Fiyat dalgalanması sadece oluğun malzemesi veya türünden değil, yanında kullanılan ek malzemelerden de etkilenir. Her bir oluğun fiyatı çatıda kullanılan malzeme fazlalığı veya eksikliğine göre değişmektedir. 

Doğru oluk yüklenicisini seçtikten sonra, bütçenize uygun fiyatlar sunacaklardır. Çatınızı ve evinizi korumak için en kaliteli ve doğru oluğu seçerseniz, harcadığınız para boşa gitmeyecektir. Çatı kanal sistemleri asma kanal sistemleri, gizli kanal sistemleri ve dikişsiz kanal sistemleri olarak ikiye ayrılır. Bu seçenekler fiyatların değişmesinde etkilidir.

Çatı Oluğu Modelleri ve Özellikleri

Oluk plastik, alüminyum, mika, galvanizli metal, çinko, titanyum ve bakır gibi çeşitli malzemelerden üretilir. İklim koşullarına ve yapının özelliklerine bağlı olarak en doğru oluk modeli tavsiye edilir. Dikişsiz oluklar çok güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Muadillerine göre ucuz alternatifler sunan hiçbir oluk, düzgün bir şekilde kurulduğunda su girişine karşı güvenli bir bariyer oluşturmaz. Kullanımı sırasında kaynak işlemi gerekli değildir. Eklemlerin silikon ve perçinlerle bağlanması kolaydır.

Hızlı üretim dikişsiz oluk kalıpları seri olarak monte edilir. Değişken renk seçenekleri ile binalara avantajlar eklenebilir. Yerinde üretim mümkündür. Estetiğinde sadece bir yapı malzemesi olmayan, köşeden köşeye tek parça olan çatlaklar yoktur. Genleşmeye ve darbeye dayanıklı model dekoratif kıvrımlarıyla dikkat çekiyor. Kuşlar için doğal bir toplanma yeri olan ve sıklıkla yaprakların biriktiği oluklar tıkanabilir.

Şiddetli bir yağmurdan sonra tıkanmış döküntü ve yapraklar nedeniyle drenaj mümkün olmayabilir. Sonuç olarak, oluk taşar. Bu tür sorunlardan kaçınmak için sayaç sayfalarını kullanabilirsiniz. Kanalizasyona yerleştirilen yaprak çöpleri düzenli olarak temizlenmelidir. Oluk zincirleri çatıdan gelen suyun toplanmasını ve başka bir alanda kullanılmasını sağlar.

Çatı Oluğu Nerelerde Kullanılır?

Çatı oluğu apartmanlara, müstakil evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda, resmi binalarda, bağ evlerinde, depolarda, büfeler vb. mekanlarda kullanılır

Çatı Oluğu Nedir? Nerede Kullanılır? Çatı modeline göre en uygun drenaj sistemi kurulur. Drenaj kanalları, muhafazanın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur ve bu da yağmur suyunun binanın ana yapısına zarar vermesini önler. Gerçek bir ihtiyaç olarak bilinen oluklar, yağmur ve kar sularının düzenli olarak binadan uzaklaştırılmasını sağlar. Eksik kızaklarda lehimin çekme özelliği sayesinde değişen sıcaklıklara uyum sağlayarak sızıntıyı minimuma indirir. Bu, kırılma ve çatlama riskini önler. Klasik metalik renkten sıkılan ve yeni oluşumlar isteyenler için tasarlanan renkli oluklar, yapılara saçak bir hava veriyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir