Çatı Oluğunda Kullanılan Malzemeler

Ömürlük Yağmur Olukları

Çatı Oluğunda Kullanılan Malzemeler

Çatı Oluğunda Kullanılan Malzemeler Çatı oluk sistemleri genel olarak çatının özelliği ve modeline göre uygulanan çatı kenarlarında bulunan ve su tahliyesini sağlayan kısımlardır. Yağmur olukları ve ek parçaları değişen hava koşullarında bile yağmur sularının bina dış cephelerine zarar vermeden kanalizasyonları aktarılmasında kullanılır. 

PVC hammaddesinden üretilmiş olması soğuk ve sıcakta kendisini korumasına ve asit yağmurlarından etkilenmemesini sağlar. Uygun conta kullanıldığı zaman sızdırma yapmaz. Çatı oluğu kelepçeleri ile kullanıldığında mukavemet sağlar soyulma yapmaz.

Çatı Oluk Sistemleri

Eksiz Oluk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Eksiz Oluk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı Oluğunda Kullanılan Malzemeler Asma oluk çatıların kenarlarında yer alan saçak kısmına kelepçe ya da kancalar ile monte edilen bu elemanlar PVC bakır çinko galvaniz gibi çeşitli malzemelerden üretimi yapılır. Çatı olukları çeşitli teknikler ile ve kullanılacak malzemenin özelliğine göre çatı ana kargasına sabitlenir. Gizli oluk çatının saçak kısmına ilave edilen bir parabet duvarının arkasına yerleştirilen oluklardır gizli çatı olukları bakır çinko malzemeler ile üretilir ve dere yatağı içerisine bitümlü mebran malzemeler uygulanarak su yalıtımı gerçekleştirilir. 

Son senelerde en fazla eksiz çatı oluk sistemleri kullanılır. Bu malzeme de ihtiyacınız olan ebatlarda çatı olukları hazırlanarak çatı sıcaklarına monte edilir. Eksiz çatı oluk sistemlerinin avantajı tek parça olması nedeniyle su yalıtımı konusunda daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Fakat ister asma ister açık isterse eksik oluk kullanılsın tüm çatı su tahliye elemanlarını düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir. Saçak kısımlarında su oluğunun olmadığı ve beton zemin üre üzerinde yağmur ve kar sularının akarak tahliye borularına ulaştığı bir çatınız bulunuyorsa suyun yıpratıcı etkisiyle çatı kenarlarında yer alan beton yapının bir süre sonra yıpranarak tehlike oluşturacağını unutmayınız. 

Beton her ne kadar mukavemeti yüksek bir malzeme olsa da devamlı suya maruz kalması kesinlikle deformasyona neden olacaktır. Bu yüzden çatı saçaklarınızda oluk sistemi bulunmuyorsa en kısa zamanda en uygun malzemeyle oluk sistemi kurdurmanız gerekir.

Bakır Oluk Pratik ve Etkili Kullanımı

Çatı Oluğunda Kullanılan Malzemeler Bakır malzeme her zaman için pratik kullanım seçeneğine sahip bulunuyor. Bakırın görsel özellikleri de oldukça kalitelidir. Estetik görünümünün beraberinde dayanıklı yapısal özellikleri bakırın popüler olmasında bir derecede etkili olur. Bakır oluk kategorisinde gerçekleştirilen bütün çalışmalarda ekspertiz hizmeti ile ilk sırayı almaktadır. 

İhtiyacınız olan çatı oluk uygulaması için öncelikle çatınız hatasız ve su yalıtımı konusunda gerekli tedbirler alınmış şekilde olmalıdır. Çünkü çatınızın suyu yalıtımı yeterli durumda değilse çatı oluk sistemi yaptırmış olmanızın herhangi bir yararı yoktur. Çatılar tüm kısımları ile bir bütün olarak işlem yapılır. İdeal bir su yalıtım için her alanın suya karşı uygun malzeme ve uygulamalar ile korumaya alınmış olması gerekir.

Bakır Oluk Montajı Nasıl Yapılır

Çatı Oluğunda Kullanılan Malzemeler Bakır drenaj yapısı binanızın çok şık görünmesini sağlayacak, bu da size güncel teknoloji ve işçilikten harika bir görünüm sağlayacaktır. Köşe oluklu boru bağlantı elemanlarında köşelerde çıkış borularında ve kapaklarda sert lehim  kullanılarak sızdırmazlık sağlanır. Bakır oluklar önce parlak renklere sahiptir. Daha sonra yapısı gereği kahverengiye dönüşür ve nihayet yeşile de döndüğü görülebilir bir delikli bakır oluk 100 kilogram taşıma kapasitesi vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir