Yağmur Oluğu Ne İşe Yarar?

Neden Çatı Oluk

Yağmur Oluğu Ne İşe Yarar?


Yağmur oluğu, özellikle yağışlı kış ayları için kurtarıcı bir malzemedir. Yağan yağmur sularının  birikmesini önleyerek, onlara yol gösterici bir rehber niteliğindedir. Yağmur veya farklı doğa olaylarından biriken suların hayatımızı olumsuz etkilemesini önleyerek, bizlere daha rahat bir yaşam imkânı sunar.

Yağmur Oluğu Nerelerde Tercih Edilir?


Yağmur Oluğu Ne İşe Yarar? Genellikle çatı  yapımlarında kullanılan yağmur oluğu, cadde, sokak, kaldırım kenarları gibi yağmurdan olumsuz etkilenebilecek yerlerde de kullanılmaktadır. Son zamanlarda hemen her evde bulunan cam balkonların yapımında da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde tasarlanan cam balkonlar, dışarıdan gelen yağmur sularının oluklar sayesinde  içeriye sızmasını engeller ve olası aksiliklerden korunmasını sağlar.

 Çatı Yapımında Yağmur Oluğu


Kış aylarında yoğun yağmur suları evlerimizi olumsuz etkilemektedir. Özellikle bodrum katta oturanlar veya çatı katını kullananlar için bu büyük bir sorun haline gelmektedir. İnsanlar duvarlardan veya çatıdan sızan yağmur sularına çözüm aramaktadırlar. Çeşitli izolasyonlarla, mozaiklerle, yapıştırıcılarla bu durumun önüne geçmeye çalışsalar da, yağmur suyu orada biriktiği sürece hiçbir yöntem etkili olmayacaktır. İşte tam bu durumda devreye yağmur olukları girmektedir. Yağmur olukları dış etkenlerden ve doğa olaylarından kaynaklanan  suların çatıda birikmesini önleyerek, dışarıya veya kanalizasyona dökülmesini sağlamaktadır.

Yağmur Oluğu Neden Doğru Seçimdir?


Maliyet konusunda hemen her bütçeye uygun olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Uygun maliyeti, kolay yapımı ve hızlı teslimatı da artı yönleridir. Yapımında yüklü miktarlar harcayıp, oturmayı planladığınız evlerinizde bu basit sorun kâbusunuz haline gelmesin. Yağmur oluğu sayesinde binalarınızın yağmur sularından olumsuz etkilenmesini önleyip, daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Yağmur Oluğu Ne İşe Yarar?
Yağmur Oluğu Ne İşe Yarar?

Yağmur Oluğu Fiyatları

 Çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan oluklar ucuzdan pahalıya birçok çeşidi bulunmaktadır. Bakır oluklar maddi açıdan en pahalı olan seçenektir. Fakat dayanıklılığı ve çok uzun ömürlü olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Çinko ise hem maddiyat hem de kalite yönünden orta derecedeki bir oluk çeşididir Metal galvaniz oluk ise en uygun olanıdır. Bunların yanı sıra beton, mika, alüminyum, titanyum çinko, plastik gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Beton oluklar ise genellikle cadde, sokak veya kaldırım kenarlarında tercih edilerek, olumsuz etkilerin önüne geçilmesinde faydalıdır.

 

Yağmur Olukları Nasıl Temizlenir?

Yağmur Oluğu Ne İşe Yarar? Yaprak, taş, toprak veya farklı atıkların oluklara girmesini önlemek için,  oluk süzgeçleri kullanılmaktadır. Süzgeç kullanarak oluklarınızın yabancı cisimlerle dolmasını engellemiş olursunuz. Belirli aralıklarda bu süzgeçlerde biriken atıklar temizlenmelidir. Olukların içerisini temizlemekte oldukça kolaydır. Zaten süzgeçler sayesine büyük atıklar tutuluyor. Onun dışında kalan ve oluğa kaçan ufak tefek atıkları ise sirke ve karbonat karışımıyla ve sıcak su kullanarak kolaylıkla temizliğini yapabilirsiniz. Bunlara dikkat ederseniz, oluklarınızın ömrünü de uzatmış olursunuz.

 Eksiz Oluk Nedir? Neden Kullanılır?

Eksiz oluklar, köşeden köşeye tek parça halinde olan yani ek atılmamış oluklardır. Tek parça halinde olduğundan dolayı yağmur sularını  asla sızdırmaz. Paslanmasını önlemek amacıyla içerisinde ve dışarısında fırınlanmış boya kullanılmaktadır. Dışarıdan gelecek darbelere karşı dayanıklıdır ve genleşme gibi bir sorun söz konusu değildir. Görünüm açısından da oldukça estetik ve güzel bir görünüme sahiptir. Çeşitli renk seçenekleri sayesine zevkinize veya evinize uygun  renk seçeneğini yapmanıza imkân sağlar.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir