Eksiz Olukta Kullanılan Malzemenin Önemi

Eksiz Olukların Standart Oluklara Göre Avantajları

Eksiz Olukta Kullanılan Malzemenin Önemi

Çatı yağmur suyunu taşıyan en büyük etkenlerden bir tanesi olan çatı yağmur oluğudur. Çok önceden çatılarda yağmur oluğu olarak PVC yağmur olukları kullanılır ve halen kullanılmaya da devam edilir. Eksiz oluklar çatılı evlerin olmazsa olmazıdır. Yağmur sularının sağlıklı bir şekilde akıp gitmesi için eksiz olup sistemleri kullanılır. Eksiz oluklar genellikle çelik alüminyum bakır boyalı ya da çinkodan yapılmış devamlı oluklardır. Bu olukların genellikle çatının çevresine sardıkları köşelerde sadece ek yerleri ya da şevleri vardır. Eksiz olukların ilave yerleri olmadığından Sızıntı şansı azdır. Bu sebeple en çok kullanılır oluk çeşidi haline gelmiştir.

Eksiz Oluk Montajı Nasıl Yapılır

Eksiz oluklar normal oluklar ya da geleneksel oluklar alanında uzman deneyimli çatı ustaları tarafından montajı yapılır. Kesintisiz oluk çeşitleri bir profesyonel tarafından kurulmalıdır. Kesintisiz oluklar eviniz için kesin ölçümler yapılarak benzersiz bir şekilde tasarlanır ve bir parçalar halinde montajı yapılır. Bu tek parçalar seçmiş olduğunuz malzemenin tabakaları ile beslenen özel bir rulo şekillendirme makinesinde kurulacak olan yerde kesilir. 

Aksine kesitsel oluklar bileşenler birbirine kaynaklanmasını ya da mühürlendirilmesi gereken birbirine kenetlenen sistemi içerir. Kısmi sistemler daha düşük bir ilk kurulum maliyeti olabilir. Çünkü ortalama bir tamirci ya da müteahhit bölümlerin tam olarak ölçülmesine gerek duyulmadığından kesitsel bir oluk sistemi kurulumunda problem yaşamaz. Aynı zamanda boyama, kesit sisteminin bakımı ve daha kısa kullanım ömrü ile alakalı maliyetleri de hesap yaparken katmalısınız.

Eksiz Olukta Kullanılan Malzemenin Önemi
Eksiz Olukta Kullanılan Malzemenin Önemi

Eksiz Oluk Faydaları Nelerdir

Eksiz Olukta Kullanılan Malzemenin Önemi Eksiz olukların yararları diğerlerine göre oldukça fazladır. Bölümleri bulunmadığından sadece aşağı boru ve köşelerde ilave yerleri bulunur. Bu sızıntı olasılığını büyük ölçüde sınırlar. Eksiz oluklar yağmur suyunu sızdırmaz olmasa da normal kesitsel oluklara göre sızıntı yapma ihtimali çok daha düşüktür. Sıradan oluklar ile kesintisiz özellikle olan oluklar arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda herkesin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Aynı zamanda kesintisiz oluklar sızıntıları azaltma kabiliyetleri özellikleri ile genellikle kesitsel oluklardan daha iyi görülür. 

Eksiz Olukta Kullanılan Malzemenin Önemi Eksiz olukların yararları diğerlerine göre oldukça fazladır. Kesitli olukların en sağlam inşaa edilmiş dikişleri zamanla aşınma ve bozulma yapabilir. Ek olarak oluk dibi boyunca dikişler vardır. Bu da suyun birikim yapmasına ve birikintilerin tıkanmalara neden olur. Eksiz oluklar aslında bu sorunu tamamıyla ortadan kaldırarak temizlik ve bakımı kolaylaştırır. Eksiz oluklar bir metal parçasından şekillendirildikleri için kesitsel özellikle olan oluklara göre çok daha çekici tek tip bir görünüme sahip.

Eksiz Oluk Montajında Kullanılan Malzemeler

Eksiz Olukta Kullanılan Malzemenin Önemi Eksiz olukların yararları diğerlerine göre oldukça fazladır. Eksiz oluk evinize sıkıca sabitleyen özel bir çelik askı ile montajlanır. Bu sistem dışarıdan bakıldığında görünmezdir. Bu benzersiz çelik oluk askısı yağmur suyunu oluklarınızın kusursuz görünümünü güzelleştirmek ile kalmaz aynı zamanda hafif alüminyum olukları takmak için kullanılan çivi ve yüksek sisteminden önemli ölçüde daha dayanıklı olur. Askıları sabitlemek için çivi yerine bir vida kullanılır. Oluklar kar buz ve şiddetli rüzgâra maruz kaldığında bu vidalar gevşemeye çok daha az duyarlı olurlar. Eksiz oluk montajına başlamak için oluğun kurulacağı evin duvarına bakarken sağ uçtan çekmeye başlamak gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir